23. septembra obeležujemo državni praznik dan slovenskega športa.

Na ta dan je na olimpijskih igrah prvič zaigrala slovenska himna. 23-ega septembra 2000 je na olimpijskih igrah v Sydneyju Zdravljica odmevala v čast veslačema Iztoku Čopu in Luki Špiku ter strelcu Rajmondu Debevcu.

Zgodovina slovenskega športa je bogata. Slovenska športna igrišča in dvorane so bila vedno polna, koče po hribih in gorah dobro obiskane, vrhunski športniki vedno znova uspešni. Že več kot 150 let nazaj je bilo ustanovljeno prvo telovadno društvo Južni Sokol in z njim postavljeni temelji za razvoj organiziranega športa, športa v šolah, društvih itn.

In ne samo v zgodovini – tudi dandanašnji je Slovenija športna velesila. Roglič, Pogačar, Dončić, Prevc, Gajser, Maze, Dragić, Kopitar, Gambret, Oblak, Čeh, naše reprezentance v ekipnih športih… Preveč jih je, da bi vse našteli. Zaradi njih nas pozna ves svet.

Slovenci smo športen narod. Naj bo današnji praznik priložnost, da počastimo vse naše junake in hkrati opomnik, da šport in gibanje potrebujemo tudi sami. Vsak dan. Ne preveč in ne premalo. Naj bo zdravo gibanje vpeto v vaš vsakdanjik. Postanite in ostanite aktivni – v šoli, doma, na vaškem igrišču, na travnikih, v naših športnih dvoranah, na hribčkih, hribih in v gorah. Tako boste krepili telesno in duševno zdravje ter prijateljske vezi.

Čestitke ob dnevu slovenskega športa!