Področno tekmovanje v nogometu za mlajše učenke

V petek, 13. 5. 2022, smo v telovadnici OŠ Dobravlje gostili področno tekmovanje v nogometu za mlajše učenke. Tekmovanja so se udeležile tri šole: OŠ Dobravlje, OŠ Draga Bajca in OŠ Milojke Štrukelj. OŠ Dobravlje je osvojila 1. mesto.

Tekmovanje je obiskala Marija Capuder, naša bivša učenka in kapetanka ajdovske ženske nogometne ekipe Primorja.

Tudi brez naših zvestih navijačev ne gre.

Rezultati tekem:

OŠ Dobravlje : OŠ Draga Bajca 1:0

OŠ Draga Bajca : OŠ Milojke Štrukelj 3:0

OŠ Dobravlje : OŠ Milojke Štrukelj 5:0

Rezultati tekmovanja:

1. mesto: OŠ Dobravlje

2. mesto: OŠ Draga Bajca

3. mesto: OŠ Milojke Štrukelj

Več fotografij si lahko ogledate tukaj.

Čestitke učenkam za prikazano znanje nogometa in za borbeno igro.

Šola v naravi – Bohinj – maj 2022

5 dni, od katerih smo imeli 3,5 dni sonca za pregovorno moker Bohinjski kot spomladi, kar je več kot podarjeno vreme. Jezero »živi«, se ohranja in obnavlja ravno zaradi obilice padavin.

Imeli smo jezero od jutra do večera sami in le zase. O tem je razmišljal malokdo od udeležencev. Ampak v špici sezone, ki se začenja čez kakšen mesec dni se na Bohinjskem jezeru zbere DNEVNO po 10 000 in več obiskovalcev.

Aktivnosti so bile popolnoma prirejene na dane pogoje, ki jih ponuja jezero z okolico. Moram reči, da me preseneča ozaveščenost zaposlenih v CŠOD in lokalnih prebivalcev o pomenu ohranjanja narave, ki je njihov glavni adut. Želel bi si, da se tak »zaščitniški« odnos namesto besed udejanji tudi pri nas za našo dolino.

5. mesec z vegetacijo, kot jo imamo na Vipavskem marca in vrhovi v okolici jezera so bili še vedno obdani s krepko snežno odejo.

5 je bilo tudi ujetih rib, ki so romale nazaj med valove. Jezero se v tem obdobju šele prebuja in teden dni prej bi »namakali« zastonj.

Ravno toliko je bilo na razpolago tudi fotoaparatov aparatov, in ti so zaokrožili skozi nešteto rok. Nabralo se je nekaj utrinkov, ki si jih lahko ogledate v galeriji.

Želim si, da to ni ena izmed zadnjih generacij, kateri je bilo poklonjeno jezero v obstoječem stanju. Opozorila prihajajo tiho a zgovorno. Bruhalnik Govic, ki je bruhal ob nevihtnih nalivih na leto ali dve, sedaj bruha več krat letno. Jezero, na katerem so stoletja pozimi drsali na plasti ledu debeli 20 cm in več, je v zadnjem desetletju pokrito zgolj s tanko nekaj cm debelo odejo ledu. Kemijske analize so zaznale pesticide po poreklu iz kmetijsko obremenjenih zahodnih 100 in več kilometrov oddaljenih pokrajin. Turisti letno v jezero »dotočijo« poleg naravnih substanc še vsaj (po ta-malem) 10 000 litrov krem in losjonov za sončenje. Na obali manjka zgolj še par velikopoteznih petzvezdičnih objektov v polnem sijaju in ugodju, da jezero izgubi dosedanjo bistrino in čistost ter klecne in zamre.

Pa toplo upam, da se motim in upam, da se stanje v naravi ne bo poslabšalo!

Peter Valič