Skoči na glavno vsebino

“Majhni koščki velike Afrike”

Zadnji novembrski petek je običajne ure geografije popestrila geografinja in fotografinja Ivana Žigon, ki je po zaključku fakultete celo leto svojega življenja kot prostovoljka pomagala v južnoafriški državi Mozambik.

Kot nam je povedala, te nič ne more pripraviti na resničnost življenja v Afriki. V predavanju se je dotaknila tem, ki jih spoznavamo tudi pri pouku geografije – pokrajini, podnebju, rastju, živalstvu … Največ časa pa je posvetila svoji osebni izkušnji življenja in dela v Afriki, predvsem druženju s tamkajšnjimi otroci in njihovim vsakdanom, ki se tako zelo razlikuje od našega življenja, kot da ne bi živeli na istem planetu.

Učencem so se v spomin vtisnile zgodbe otrok, ki morajo skrbeti za svoje starše, nimajo denarja niti za šolske pripomočke in hodijo po vodo daleč od vasi, čeprav so v reki tudi krokodili; pa tudi zabavnejše dogodivščine: šestindvajset otrok nabasanih v en avtomobil; otroci, ki ob igri pozabijo na čas; tržnica živih živali; igrače, ki si jih otroci iznajdljivo izdelajo sami in veselje, ki ga pokažejo, ko dobijo nekaj majhnega – na primer paket barvic.

Eni od učiteljic se je zdelo lepo, da se je lahko pol vasi otrok več ur igralo s kartami za spomin. Ob tem se si je zaželela, da bi tudi mi našli več časa za druženje in se po afriškem zgledu manj obremenjevali z obveznostmi, zunanjim izgledom in materialnimi stvarmi.

Luka Ruter

Mogoče za konec in razmislek; Ivana je v uvodu mimogrede omenila nekaj kar v marsičem presega ves (s kapitalom prepojen) zahodni svet: “Poglejte in bodite pozorni, kako malo imajo in skakšnimi nasmehi žiivijo, se obdarjajo in se bogatijo”.

P. V.

Športni dan – športne igre v 6. razredu

V ponedeljek, 2. 12. 2024, smo v telovadnici izpeljali medrazredno tekmovanje šestih razredov. Učenci so se pomerili v odbojki, košarki, rokometu in nogometu. Pokazali so dobro znanje in poskrbeli za izenačene in napete tekme. Ugotovili smo, da je bolj kot rezultat pomembno medsebojno druženje in sprostitev.

Vrstni red – fantje:

  • 1. mesto 6.b
  • 2. mesto 6.a
  • 3. mesto 6.c

Vrstni red – dekleta:

  • 1. mesto 6.a
  • 2. mesto 6.c
  • 3. mesto 6.b

Končna razvrstitev:

  • 1. mesto 6.a
  • 2. mesto 6.b
  • 3. mesto 6.c

 

Učitelja športa čestitava vsem učencem šestih razredov za lepo izpeljan športni dan.

Projekt Krokus

V letošnjem šolskem letu z učenci 9. A sodelujemo v projektu Krokus. Projekt se je začel kot irska pobuda leta 2005 in v njem sodeluje dvanajst evropskih držav.

Učenci so posadili čebulice rumenega žafrana v spomin na milijon in pol judovskih otrok, ki so umrli, in na tisoče otrok, ki so bili žrtve nacizma. Žafran zacveti v času mednarodnega spomina na žrtve holokavsta, 27. januar. Rumeni cvetovi spominjajo na rumene Davidove zvezde, ki so jih bili Judje prisiljeni nositi pod nacistično oblastvo.

Učenci so se odločili, da bo najprimernejši prostor zasaditve vrtna greda, ki stoji na terasi naše šole. Tako bodo lahko spomladi vsi učenci naše šole občudovali rumene cvetlice. Iz grede so najprej odstranili odcvetelo zasaditev ter ji dodali zemljo, nato so posadili čebulice.

Dostopnost