Oblike inteligence – Naravoslovni dan za 9. razred
Od kar je UI v razmahu, je veliko govora o inteligenci. Vendar inteligenco sodimo tako, kot smo jo sposobni. Težko bi rekli, da je drevo inteligentno, ker po naših merilih nima ne možganov – torej tudi ne pameti. Vendar so drevesa sposobna reševanja nekaterih kompleksnih problemov boljše kot najbolj inteligentni sesalci. Torej: v petih urah naravoslovnega dne smo zgolj potrkali na vrata inteligence, ki jo Zemlja in civilizacija premore.
V tem naravoslovnem dnevu smo povezali tradicionalno in sodobno zdravilstvo in spoznali pasti, ki juh na tem področju predstavlja umetna inteligenca (ki krasno niza dejstva dostopna na internetu), nima pa „žive“ presoje.
V sklopu letošnjega projekta Evropska noč raziskovalcev – Humanistika, to si ti!, so devetošolci spoznali delo farnacevtov ter prednosti in pasti umetne inteligence pri iskanju informacij o zdravilih. Nato so se učenci prelevili v farmacevte ter si sami izdelali kremo za suho kožo.

Del naravoslovnega dne pa je bil posvečen „izposoji“ inteligence in sposobnosti, da se človeška vrsta poveže z drugo zaradi koristi, ki jih prinaša vsaka od vrst. Prva vrsta, ki jo je človek udomačil je volk. Po genskih raziskavah naj bi to potekalo pred pol milijona let, po arheiloških raziskavah pa pred najman 15 000 leti. In kaj smo s psom pridobili: sodelavca z izjemnim vohom, sluhom, pripadnostjo, vztrajnostjo, odločnostjo in spodobnostjo obrambe teritorija in članov skupnosti. Nič ni nastalo naključno, vse te latsnosti je evolucijsko izbrusil volk.

S pomočjo Kluba vodnikov reševalnih psov Postojna, smo spoznali reševalne pse, ki zgoraj naštete lastnosti pri delu še kako potrebujejo. Učencem so predstavili potek šolanja reševalnih psov, spoznali smo opremo ter pravilne postopke ukrepanja v primeru različnih nesreč.
Vsem izvajalacem (tudi štirinožnim), se zahvaljujemo za čudovit dan.
Tamara Šuligoj in Peter Valič