Na 1. likovnem in literarnem natečaju GRAD, ki ga je organizirala OŠ Branik, sta se z izjemnim uspehom izkazali učenki Osnovne šole Dobravlje. Avrelija Minkuš z likovnim, Veronika Šatej Bavčar pa z literarnim prispevkom sta dosegli najvišji mesti v posameznih kategorijah. Obe sta za svoje delo prejeli zasluženi nagradi.
Poleg njiju se je na razstavo uvrstilo še več učencev OŠ Dobravlje in njenih podružničnih šol. Med likovnimi ustvarjalci so bili izbrani:
Ahmed Kurtić in Oton Zgonik (PŠ Skrilje),
Kostela Volk in Rok Valič (OŠ Dobravlje).
Na literarnem natečaju so bila za razstavo izbrana tudi dela učenk:
Angela Vezjak, Ivana Capuder (OŠ Dobravlje) in Sofia Stanisavljević (PŠ Skrilje).
Odprtje razstave s podelitvijo priznanj je že potekalo, in sicer v Kulturnem domu Branik, dela pa bodo maja na ogled v novogoriški knjižnici Franceta Bevka.
Vsem nagrajencem in razstavljavcem iskreno čestitamo za njihov trud, ustvarjalnost in uspešno delo!
Pod tem naslovom je na Osnovni šoli Dobravlje v petek, 18. 4. 2025, potekal poseben filmski dogodek. V sodelovanju z Društvom slovenskega animiranega filma je potekala projekcija petih kratkih animiranih filmov slovenskih avtorjev: Maček med vrati, Celica, Hobotnica, banana, mišmaš, Kurent in Zlatorog, ki mu je sledila za učence brezplačna delavnica s priznano vsestransko režiserko Ano Čigon. Vsi navedeni filmi so se že odlikovali na številnih festivalih tako doma kot po svetu.
Dogodek je bil namenjen učencem, ki obiskujejo izbirna predmeta likovno snovanje in filmska vzgoja ter drugim zainteresiranim učencem. Skupaj se jih je v naši mali avli, ki jo občasno uporabljamo kot mini kinodvorano, zbralo 46. Ta dan smo tudi za projekcijo uporabili novo pridobitev šole: nov, velik LCD zaslon, ki omogoča zelo kvalitetne projekcije.
Vsi navedeni animirani filmi so avtorski. To pomeni, da so imeli ključno vlogo od idejne zasnove do montaže njihovi režiserji. Vsakega od filmov odlikuje izvirni filmski jezik in tehnika animacij. Že naslov Onkraj meja pove, da se bomo kot gledalci soočili z večplastnimi sporočili, ki nas bodo spodbudila, da razmišljamo o globljih človeških aktualnih temah. Film Celica nam v obliki znanstvene fantastike nakaže, koliko svobode imamo v današnjem svetu in kaj pomeni biti drugačen. Hobotnica, banana mišmaš pripoveduje zgodbo dveh prijateljic in njunih različnih življenjskih poteh. Kurent in Zlatorog črpata iz ljudskega izročila. Prvi pripoveduje o prehodu iz otroštva v odraslost, drugi pa združuje ljubezensko zgodbo z brezčasnim sporočilom o moči narave.
Po ogledu je sledila delavnica z avtorico filma Maček med vrati, Ano Čigon. Navdih za filme je režiserka dobila ob migrantski krizi leta 2015. Takrat se je vzdolž slovenske južne meje pričela postavljati bodeča žica. Film prikazuje odziv zahodnih politikov, ki so breme begunske krize prenašali na revnejše države. V številnih primerih se je zgodba iskanja boljšega življenja na zahodu za prebežnike končala tragično. Posebej pretresljiv je prizor, ko že negibne mačke obvisijo v zraku na modrih balonih.
Avtorica nam je skozi izseke iz filma pokazala, kako je potekal ustvarjalni proces od ideje do zaključka in koliko sličic je potrebnih, da nastane animirani film. Povedala je, kako je proučevala različne pasme mačk, ki prikazujejo dotične evropske politike. Kot gledalci smo lahko le občudovali številne detajle, ki so bogatili prizore in pripomogli k celotnemu sporočilu zgodbe.
Nazadnje so lahko učenci preizkušali, kako animirati like v računalniškem programu.
Učenci so delavnico spremljali zelo aktivno. Pokazali so, da so zelo pronicljivi in občutljivi gledalci, ki se znajo vživeti v situacije drugih in se odzivati z veliko mere empatije.
V četrtek 17.4.2025 je v Murski Soboti v okolici paviljona Expano ob Soboškem jezeru potekalo državno prvenstvo v krosu za osnovne šole. Tekmovanja se je udeležilo preko 1400 tekačev in tekačic iz več kot 50 osnovnih šol. V hudi konkurenci so naši učenci in učenke dostojno zastopali našo šolo in dosegli vidne rezultate. Na šoli imamo tudi državnega prvaka v svoji kategoriji.
Šole se je točkovalo v posameznih kategorijah (5., 6., 7., 8. in 9. razred). Točkovalo se je najboljši dosežek dveh učencev in učenk. Hkrati pa je potekalo ekipno točkovanje šol, kjer se je upoštevalo osem najboljših uvrstitev šole v tekmovalnem delu. Točkovalo se je samo popolne ekipe. (bilten tekmovanja)
Rezultati ekipno:
5. razred 15. mesto
7. razred 4. mesto
8. razred 15. mesto
9.razred 10. mesto
V vsaki kategoriji je teklo preko sto tekačev in tekačic.
Med posamezniki so vidnejše rezultate v svoji kategoriji dosegli:
Denis Groznik 1. mesto
Deotto Gostič Lazar 4.mesto
Ula Trebovc 18.mesto
Ula Bratina 26.mesto
Avrelija Minkuž 30.mesto
Etien Krašna 35.mesto
Neli Slejko 40.mesto
Ema Brecelj 46.mesto
Blaž Valič 46.mesto
V skupni ekipni razvrstitvi je naša šola zasedla 20. mesto od 40-ih šol, ki so imele popolno ekipo.
V sredo, 16. 4. 2025, je bilo v ŠC Police v Ajdovščini odigrano medobčinsko tekmovanje v nogometu za mlajše učence. Tekmovanja so se udeležile OŠ Col, Waldorfska šola Primorska, OŠ Šturje, OŠ Draga Bajca, OŠ Danila Lokarja in OŠ Dobravlje. Našo šolo so zastopali učenci petih, šestih in sedmih razredov.
Končni vrsti red:
OŠ Draga Bajca
OŠ Šturje
OŠ Danila Lokarja
OŠ Col
OŠ Dobravlje
Waldorfska šola Primorska
Na področno tekmovanje sta se uvrstili OŠ Draga Bajca in OŠ Šturje.
V sredo, 10. aprila 2025, so se na drugem večeru revije otroških in mladinskih pevskih zborov Pomlad je naša predstavili kar trije pevski zbori naše šole. Poleg otroških zborov PŠ Vipavski Križ in Črniče, je nastopil tudi mladinski pevski zbor matične šole. Slednji je zapel tri pesmi: Žitni klas, Ena ptička priletela in Naj zapoje vsak po svoje.
Strokovni spremljevalec Andrej Makor je nastop zelo pohvalil; posebej dovršeno izvajanje, zbranost pevcev in lepo barvo glasov.
Pevcem čestitamo za odličen nastop in vzorno predstavitev naše šole, ki je nanje zelo ponosna.
V torek, 8. aprila, nas je v okviru projekta Avtizem SAM z drugimi III, v katerem sodeluje tudi naša šola, obiskala ga. Sabina Korošec Zavšek, profesorica defektologije in vodja projekta. Dan je bil posvečen razumevanju avtizma, medsebojnemu povezovanju ter iskanju rešitev za bolj vključujoče šolsko okolje za otroke z avtizmom.
Za učence 4. in 5. razreda smo pripravili delavnice na temo avtizma. Njihov namen je bil spodbujanje sprejemanja drugačnosti, krepitev razumevanja ter ustvarjanje bolj podpornega in vključujočega učnega okolja.
Ob koncu dneva so se starši in strokovni delavci udeležili skupnega srečanja, kjer so iskali konkretne rešitve in prilagoditve za otroke z avtizmom. Večer se je zaključil s predavanjem ga. Sabine Korošec Zavšek, ki je navzočim predstavila poglobljen vpogled v avtizem ter delila številne praktične nasvete za boljše razumevanje in podporo otrokom z avtizmom – tako v šoli kot doma.
Na naši šoli se zavzemamo za inkluzivnost – želimo ustvariti prostor, kjer ima vsak učenec možnost za uspeh, osebni razvoj in občutek pripadnosti. Razumevanje raznolikih potreb učencev je ključnega pomena za oblikovanje spodbudnega učnega okolja.
S ponosom sporočamo, da naša šola sodeluje tudi v programu SAM prijazna šola, ki poteka v okviru projekta. Izdelke, ki nastajajo pri delu z učenci, si lahko ogledate v spletni galeriji na spodnji povezavi: 🔗 Modri SAM 2025 – galerija izdelkov
V četrtek, 3. 4. 2025, je bilo v telovadnici OŠ Jožeta Krajca v Rakeku odigrano polfinalno tekmovanje zahodne Slovenije v košarki 3×3 za osnovne šole. Udeležilo se ga je 23 moških in 7 ženskih ekip iz obalne, notranjske in goriške regije.
Turnirja se je udeležila tudi naša šola. Sodelovali smo z dvema ekipama učencev in z ekipo učenk – prvič v zgodovini naše šole.
Naša prva ekipa učencev je osvojila 7. mesto, ekipa učenk pa 6. mesto.
Dobravlje 1 (Jurij, Samuel, Luka in Vid)
Dobravlje 2 (Žiga, Klemen, Anže in Lovro)
Dobravlje – učenke (Žana, Hana, Erika, Sofia in Manca)