Prometna varnost

Digitalni načrt varnih poti

Na tej povezavi si lahko ogledate vse točke, kjer moramo biti kot pešci in vozniki še posebej pozorni na lastno varnost in varnost drugih.

Učenci so na poti v šolo izredno izpostavljeni prometu, predvsem v Dobravljah, na Cesti, v Črničah, Selu, Potočah in Skriljah.

Skrb za prometno varnost

• S prometno varnostjo se učenci začnejo seznanjati na začetku prvega razreda, ko prejmejo rumene rutice in kresničke.
  • Na pomembnost nošenja kresničk zlasti od oktobra do aprila se učence opozarja vsako leto posebej.
  • Na prometno varnost se učence v Dobravljah opozori prvi šolski dan pri razredni uri in v času varstva vozačev. Posebej so na to opozorjeni učenci 5. in 6. rarzedov (prečkanje ceste, hoja po varni strani, vidna oblačila oziroma kresničke).
  • Učenci obravnavajo varnost v prometu v okviru predmeta spoznavanje okolja od 1. do 4. razreda.
  • ­­ Prvi teden pouka v septembu pomagata pri prometni varnosti učencev v Dobravljah tudi prostovoljec iz Občine Ajdovščina, včasih se pridruži tudi policija.
  • V 5. razredu se učenci seznanijo s prometno varnostjo v Dobravljah in opravljajo kolesarski izpit. Pogoj za pridobitev kolesarskega izpita je uspešno opravljen test iz cestnoprometnih predpisov in vožnje s kolesom na prometnih površinah v bližini šole. Učencem se pri pripravi na izpit ves čas poudarja, da naučeno v praksi upoštevajo (brezhibno kolo, nošenje čelade, upoštevanje predpisov…). Vse oddelke 5. razreda obišče tudi policist, ki sodeluje pri izvedbi kolesarskega izpita.
  • V okviru kolesarskega izpita se preveri opremljenost koles učencev.
  • V 6. razredu obravnavajo prometni varnostni načrt za okoliš v Dobravljah pri predmetu tehnika in tehnologija. Za domačo nalogo učenci narišejo še svojega za domači kraj. Učitelji to nazorno prikažejo prek spletne aplikacije, kjer vsi učenci poiščejo svojo hišo in opredelijo nevarne točke, kjer morajo biti še posebej pozorni na poti v šolo. Sledi pogovor o nevarnih točkah v šolskem okolišu in na splošno.
  • Varstvo vozačev je na podružničnih šolah in matični šoli organizirano dnevno po zaključku pouka do odhodov šolskih avtobusov in šolskih kombijev.
  • Učence se opozarja na nevarnost pri vstopanju in izstopanju iz avtobusa in drugih vozil.
  • Skrbimo, da se dosledno upoštevajo predpisi, ki veljajo za prevoz otrok, in da so vozila, v katerih se prevaža otroke, ustrezno opremljena (vedenje med vožnjo, pomen varnostnih pasov, čistoča avtobusa …).
  • Na prometno varnost se učence vsakič znova opozori pred odhodom na ekskurzije, pohode in druge oblike dela na terenu.
  • Na parkirišče šole smo namestili kamere, ki nadzirajo dogajanje.
  • Učenci sodelujejo na natečajih, katerih namen je spodbujanje prometne varnosti.
  • ­Občasno pokličemo policijo, da pomaga pri kontroli prometa.
  • Šola sodeluje:
  • v akciji Sveta za preventivo in vzgojo v prometu,
  • s policijo, ko so kolesarski izpiti,
  • s Svetom za preventivo Občine Ajdovščina na prireditvi »Igrajmo se za varnost« (1. in 6. razred),
  • v drugih preventivnih akcijah.