Skoči na glavno vsebino

Extempore Osnovne šole Šempas

V petek, 4. oktobra 2024, smo se udeležili extempora, ki ga je organizirala Osnovna šola Šempas in je potekal v Krajevnem domu v Oseku. Tema letošnjega extempora so bile “Oseške gase”, ozke uličice, ki so značilni del arhitekture in zgodovine kraja.

Dogodek se je začel s skupinskim sprehodom po slikovitih uličicah Oseka. Te ozke, vijugaste poti so bile odličen vir navdiha za mlade ustvarjalce. Sprehodili smo se mimo starih kamnitih hiš, obokanih prehodov in majhnih dvorišč. Vsaka gasa je nosila svojo zgodbo, vsaka fasada pa svoj zgodovinski pečat. Med sprehodom smo fotografirali in si izmenjevali zamisli, ki bi nam kasneje pomagale pri ustvarjanju.

Po vrnitvi v Krajevni dom smo pričeli z umetniškim ustvarjanjem. Na voljo smo imeli različne materiale – od barvnih pastelov, svinčnikov, oglja do akvarelov. Nekateri udeleženci so se odločili upodobiti realistično podobo gas, medtem ko so drugi uporabili bolj abstraktne pristope, ki so izražali občutke in zgodovinske plasti, skrite v teh ozkih poteh.

Med ustvarjanjem je vladalo prijetno in sproščeno vzdušje. Udeleženci smo si izmenjevali ideje in drug drugega navdihovali. Vsak je gaso obravnaval na svoj način, kar je pripeljalo do pestre in raznolike zbirke umetniških del.

Extempora so se udeležile tudi naše učenke. Neža Bavčar, Tifani Artico in Elizabeta Samec, so s svojim ustvarjalnim delom prispevale k pestrosti in raznolikosti končnih izdelkov.

Zaključni del extempora je bil namenjen razstavi naših del v prostoru Krajevnega doma. Postavljene stvaritve so bile odraz osebnega doživljanja in interpretacije gas Oseka, vsako delo pa je razkrilo edinstven pogled avtorja na to arhitekturno značilnost kraja.

Na zaključni slovesnosti so se udeleženci zbrali, da ob prijetnem pogovoru strnemo vtise dogodka. Vodja extempora je mladim ustvarjalcem podelila priznanja, dogodek pa smo sklenili z obljubo, da se prihodnje leto ponovno srečamo.

Extempore je bil navdihujoč in uspešen, saj je povezal mlade umetnike in poudaril pomen ohranjanja in umetniške interpretacije lokalne kulturne dediščine.

Katja Sorta

Dostopnost